Péče o naše šperky
Jak se starat o naše šperky?
Naše šperky jsou vyrobeny ze 14 karátového zlata, které není možné poškodit kontaktem s vodou, mýdlem, potem, parfémem, ale přesto si zaslouží náležitou péči. Zlato patří mezi měkké kovy a je tedy možné ho mechanicky poškodit oděrem, tlakem, úderem a podobně. Zlato také může být poškozeno kontaktem s určitými chemikáliemi, které mohou způsobit vznik skvrn na povrchu nebo dokonce rozpad struktury, proto tedy nedoporučujeme ve zlatých špercích např. uklízet či pracovat na zahradě, provádět další činnosti, při kterých hrozí kontakt s kyselinami nebo chlórem, případně šperky zakrýt (např. pracovními rukavicemi). Ačkoliv chlór v bazénové vodě by zlato neměl poškodit, opakované a časté vystavování zlata chlórované vodě by mohlo i tak způsobit jeho poškození. Nedoporučujeme vystavovat zlato parfémovaným krémům (krémy na ruce apod.) - kromě mastného filmu se mohou začít tvořit červené skvrny, které však lze odstranit odborným čištěním. Prach, make-up, parfémy, mýdlo, pot zlato znečistí, ale nepoškodí ho. Na zlatě se však vytvoří film, který snižuje jeho lesk. Tento povlak je snadné odstranit přeleštěním suchým hadříkem, v případě většího znečištění za použití horké vody a kapky přípravku na mytí nádobí. Tento způsob je však možné použít pouze na šperky bez perel!
Perly i po použití ve špercích zůstávají přírodním organickým materiálem a jako takové jsou náchylné k chemickému i mechanickému poškození. Perly nemají rády přípravky, které je mohou vysoušet, což v běžně znamená především parfémy, lak na vlasy (alkohol, chlór aj.) apod., ale neublíží jim však pot nebo mýdlo. Perlám svědčí časté nošení a kontakt s pokožkou, protože zabraňuje jejich vysoušení. Přesto je samozřejmě nejlepší perlové šperky odkládat před sprchováním a koupáním. Perly se nečistí, pokud je nutné perly očistit, stačí je otřít jemným suchým hadříkem, příp. vodou. Perly pak nechte volně oschnout než je opět uložíte. V žádném případě nedoporučujeme perly čistit jakýmikoliv chemickými přípravky. Povrch perly je tvořen perletí, je možné ho mechanicky odřít nebo chemicky naleptat. Perleť z povrchu perly se může v krajním případě začít olupovat. Perly se nikdy nečistí v ultrazvukových čističkách nebo párou.
Diamanty a drahé kameny jsou typicky oproti perlám velmi odolné. Různé druhy drahých kamenů jsou různě tvrdé, přičemž diamant je nejtvrdší - prakticky není možné jej poškodit. Jiné druhy drahých kamenů mohou být méně odolné vůči mechanickému poškození, je možné je poškrábat či dokonce odrazit. Drahým kamenům neuškodí kontakt s žádnou běžně požívanou chemikálií, potem, vodou, parfémy, make-upem, slanou vodou nebo krémy, ale mohou se zašpinit a ztratit lesk, proto je dobré je pravidelně čistit za použití jemného suchého hadříku, příp. teplé vody s trochou přípravku na mytí nádobí, který pomůže povrch kamenu odmastit.
Obecnými pravidly pro péči o šperky zůstává, že šperky by měly být ukládány v krabičkách, chráněné před přístupem vzduchu, v suchém prostředí, na jemném měkkém povrchu, vodorovně, tak, aby se navzájem nedotýkaly. Pokud nemáte šperkovnici, je možné šperky jednotlivě zabalit např. do hadříků na čištění displejů nebo brýlí. Šperky, a perly zvlášť, by měly být poslední věcí, kterou si na sebe vezmete a první, kterou si svléknete. Nejlepší péčí pro vaše šperky je pravidelné profesionální čištění, které zajistí, že jejich vzhled a vlastnosti zůstanou stejné. Pokud se nám ozvete na e-mail nebo telefon, rádi Vám Vaše šperky vyčistíme. Pokud však chcete své šperky vyčistit doma, udělejte to měkkým suchým hadříkem. Perly v domácím prostředí není možné jinak čistit. Celozlaté šperky a šperky s drahými kameny (bez perel!) je možné vyčistit v horké vodě s trochou přípravku na mytí nádobí, který jejich povrch odmastí a obnoví tak lesk, poté je opláchnout teplou čistou vodou a vyleštit měkkým hadříkem. Nikdy na šperky nepoužívejte nic abrazivního, co by mohlo poškodit jejich povrch.